МАРГАРИТА НАУМОВА: СТРАСТ КЪМ ДАННИТЕ

Източник: Vagabond.bg
Като експерт, сред топ 1% от специалистите по SQL Server и основател на консултантската фирма Инспирит, тя знае как да води в изключително динамичния свят на ИТ индустрията.
В България, да си жена и да имаш звездна кариера в ИТ сектора, не е нещо нечувано – страната е лидер в ЕС по отношение на жени професионалисти, работещи на всички нива в индустрията. Но дори в тази среда, историята на Маргарита Наумова е впечатляваща. Известен експерт в областта на платформите за данни, тя притежава най-високата SQL Server техническа сертификация в областта – Microsoft Certified Master, което я нарежда сред най-добрите SQL Server специалисти в света и сред топ 1% на ИТ професионалистите в глобален мащаб.
С над 25 години опит в консултирането и обучението на SQL Server и BI технологии, тя е доверен съветник в Microsoft Data Platform за много компании в България и чужбина. Професионалните ѝ интереси включват проектиране и архитектура на решения с SQL Server и BI платформи, оптимизация и повишаване на производителността на SQL Server, решения за висока резервираност и възстановяване при аварии, подобряване на сигурността на данните, както и проектиране и внедряване на решения с Azure Data Platform.
Маргарита Наумова с желание споделя своите знания и опит с бъдещото поколение експерти. Тя е лидер и основател на Bulgarian SQL & BI User Group Let’s SQL Together!, Azure Analytics User Group BG, както и редовен лектор на най-големите ИТ събития в света.
През 2010 г. тя прави смела крачка напред, която изисква от нея да развие лидерските си умения. Основава Инспирит – консултантска компания за услуги и поддръжка, където става главен изпълнителен директор и Технологичен архитект. Девет години по-късно компанията разширява дейността си в чужбина и открива офис в Норвегия.
– Помните ли кога и как открихте, че работата с данни е Вашата страст – една област, в която можете да бъдете една от най-добрите?
Още в трети курс в университета „Бази от данни“ беше дисциплината, която ме привлече и знаех, че исках да се занимавам с това, имаше подреденост, яснота, модел, и връзка с реалността. Останах да преподавам „Бази от данни“ в Икономическия университет във Варна след магистърската си степен по Бизнес Информатика. Практическият ми интерес се задълбочи, когато започнах да водя професионални обучения по SQL Server като един от първите Microsoft Certified Trainers в България. Прекият контакт с технологиите като инструктор на обучения за професионалисти и експерти ме накара да променя кариерния си път и от този момент нататък се отдадох изцяло на тази област.
– А кога усетихте, че имате потенциал да бъдете лидер? Кое е най-важното Ви лидерско качество?
Не съм мислила за себе си като за лидер. Аз съм безкомпромисно взискателна към себе си и винаги съм се стремяла да изпипвам това, с което се захващам до последния детайл. Предполагам, че тази взискателност и визия за качествено свършена работа се манифестира в моето поведение и провокира колегите, с които работя да се стремят към същото. Според мен лидерството не е въпрос на качество на характера. То е ефект, от нещо в поведението, визията и вярванията на човек, което впечатлява хората около него и те решават да го следват. Аз влагам много енергия и страст в работата си, в презентациите и обученията, които водя, и в консултантските проекти, което заедно с вниманието към детайла и строгата дисциплина, ми помага да бъда добре подготвена. Това поражда усещане за увереност, което увлича след себе си и води до доверие, най-същественото за едно лидерство.
– Кои са най-големите предизвикателства, с които сте се срещала като лидер в ИТ сферата?
В моя професионален и житейски път лидерството не е било цел. Затова и не разглеждам предизвикателствата пред себе си през призмата на лидерството. Целите ми са били свързани винаги с това да натрупам технически и житейски опит и знания, и да ги оползотворя по най-добрия начин, така, че да успея да помогна на хората, които са решили да ми се доверят като клиенти и партньори. Когато създадох Инспирит и разбрах какво означава да работиш с екип от колеги, които са готови да те следват, целите ми не се промениха. Просто се завишиха критериите ми за взискателност към мен самата, и усещането за отговорност.
– Какво Ви вдъхнови да основете собствена компания?
Желанието да бъда независима в начина, по който работя, и свободата да създам и правя нещата по свой начин. Исках да създам компания, за да правя бизнес и да го правя така както аз избирам. Решението да създам компания не беше плод на емоция, а на много научени уроци през моя кариерен път. Открих огромно удовлетворение в работата ми като консултант в екипа на Microsoft Consultant Services през шестте ми години работа в Microsoft. Натрупах много опит в международни екипи и големи проекти. Там осъзнах какво бих правила различно, какво бих искала да добавя като стойност на консултантската услуга. Така в мен се заформи идеята да създам собствена консултантска компания.
– Защо избрахте Норвегия като първата страна извън България, в която да откриете офис на Инспирит?
По стечение на обстоятелствата, доста от моите ангажименти като презентатор и технически инструктор бяха в скандинавския регион, като започнаха в Швеция, след това в Дания и Финландия. Норвегия беше последната, която посетих от тези държави, но точно тя ме плени. С изненада открих, че имам връзка с тази интелигентна, сдържана и изключително критична аудитория каквато норвежката. Някак усетих химия в работата си с тях.
Един ден получих покана за създаване на start up компания в Норвегия. До този момент бях започнала да опознавам тази сурова и изключително красива част от Европа и да променям мнението си за нея. Приех, и останалото е история.
– Какви са особеностите на работата с екипи в България и Норвегия?
Що се отнася до особеностите, които споменавате – те са много. Обусловени са от различната среда, в която екипите работят, различния пазар, различната култура и психология на нациите и много други фактори. Но общият знаменател винаги остава доставката на качествена и полезна консултантска услуга – цел, която помага тези особености да не създават непреодолими предизвикателства. Качествената услуга е издигната в култ в Скандинавия, като се получава естествено и с усмивка, без напрежение и стрес. Още се уча на това, но имам примери, които следвам, и предавам като начин на работа и с българските ни клиенти.
– Има ли място за жени лидери в ИТ сферата?
Винаги има места за добри лидери. Женската енергия в лидерството добавя нотка на емпатия, колаборативност и иновативност. Като жени лидери ние успяваме често да създадем подкрепяща работна среда, да насърчим иновации и да изградим дългосрочни стратегии. Нашият стил на управление комбинира аналитичен и интуитивен подход, което често води до по-добри решения и ангажираност в екипа.
В днешния свят, да говорим за полова сегрегация в лидерството в IT е въпрос само и единствено на стереотип, който все още можем да усетим, но не следва да е пречка. Жените имаме достъп до всяка кариерa и това да поемем по определен кариерен път зависи единствено и само от личния ни избор и амбиция. Единственото което е нужно е да си повярваме, да не губим визията си и да я следваме с внимание, упоритост, емпатия и дисциплина.
В българския IT сектор, жените лидери в никакъв случай не са изключения. Тези, с които моят кариерен път ме е срещнал, са изключителни професионалисти, личности с визия и характер и за мен е чест, че съм работила с тях.
– Как оценявате масовото разпространение на изкуствения интелект?
Това е революционна крачка напред в еволюцията на човечеството. Изкуственият интелект не е новост. Новост е метода, по който той получи разпространение, а именно като стана лесно достъпен за всички и създаде нови възможности за правене на бизнес. Това е революция подобна на Интернет и „.com“ ерата, но ще стигне много по-далече от тях. В един момент „естествения“ и „изкуствения“ интелект ще са двете страни на една и съща монета. Всяка подобна революция разпъва „ластика на последствията“ от себе си до крайност, т.е. тя води до много съзидателни възможности, но влачи със себе си и потенциала да бъде използвана и като разрушителна сила.
Благодарение на LLMs (Large Language Models) изкуственият интелект стана достъпен за общуване на „човешки език“, което промени правилата на играта. Променя се начина на взаимодействие между човека и технологиите. Вълнуващо е да можем да „говорим“ с тях, да им кажем какво искаме и да бъдем разбрани правилно. От почти един век, ние правим това с помощта на специализирани езици за програмиране, създавайки кодове, които компилираме и превеждаме на езика на нулите и единиците. Сега можем просто да „попитаме“ или дадем специфична задача във формата на prompt и да видим резултата.
Днес можем да използваме „познанията“ на AI за отговори на въпроси, решаване на проблеми, създаване на програмен код, генериране на съдържание (текст, видео, аудио и прочее), а напоследък, благодарение на т.нар. агенти можем да създаваме потоци за автоматизирано изпълнение на задачи използвайки указания, дадени на естествен човешки език. И това е само началото.
– Тази година Инспирит става на 15 години. Как си представяте компанията след още 15 години?
15 години е ужасно дълъг период за каквито и да е прогнози. Това в съвремието е срок сравним с поне петдесет години в темповете на двадесети век. Промените в начина ни на живот са изключително динамични и непредсказуеми. Визията трудно прескача хоризонта от пет години. Аз обаче ще си позволя да провокирам футуриста в себе си.
След петнадесет години, Инспирит ще бъде високотехнологична компания, доставяща безупречно качествени услуги на пазарите на които ще оперира, ще бъде безкомпромисно ефикасна в използването на ресурсите и ще служи като еталон за работодател.
– Коя задача или клиент от портфолиото на Инспирит са оставили особено силен отпечатък у Вас?
Екипът на Инспирит е имал честта да доставя своите услуги на някои от най-големите компании на българския пазар. Това не са били просто проекти, а години на съвместно сътрудничество, в които Инспирит е давал своя принос за решаване на проблеми и е получавал безценни знания и опит.
Ние винаги сме се стремили да бъдем на „ръба“ на технологиите. Така, преди години, ние бяхме първата компания осъществила успешна миграция на мащабна SQL Server инфраструктура към последната версия на продукта. Това е сложен процес, свързан с много неизвестни, но ние успявяхме да проправим пътеката.
Преди пет години, когато Azure cloud все още набираше популярност в световен мащаб, а у нас cloud решенията се правеха само в „лабораторна“ обстановка, ние успяхме да внедрим решение, базирано на Medallion архитектура с използване на слабо познатите тогава delta таблици в една от най-големите логистични компании в България.
В момента Инспирит отново „проправя партина“ работейки по изграждането на платформа за анализ на данни в cloud, базирана на все още плахо използваната в България Microsoft Fabric технология.
Този тип работа „на ръба“ оставят най-дълбок отпечатък в нашата работа, тъй като научените уроци в тях са най-трудни и свързани с най-много предизвикателства.
– Защо избрахте за своя мисия обучаването на следващото поколение SQL специалисти?
Преподаването е призвание. Когато напуснах академичната общност, аз нито за миг не се отделих от преподавателската си дейност. Всъщност, това е двадесет и шестата година, в която подновявам своя сертификат Microsoft Certified Trainer. Аз имах късмет на науча много и то от хора, разработващи технологиите, които светът използва масово. Получих шанс да мина през т.нар. Master Training Program на Microsoft, в която лекторите бяха членове на програмните групи разработващи продуктите на Microsoft. Исках силно да предам това съкровище от знания и на други хора и така създадох учебната програма SQL Master Academy. Признанието, което тя получи и хилядите обучени специалисти ми подсказват, че не съм сгрешила.